Czy możliwe jest odziedziczenie schizofrenii?

Witam serdecznie mam takie pytanie ; Mam 20 lat i od kilku dni mam pewne problemy(nigdy wcześniej ich nie miałem dopiero teraz naszły od jakis 3-4 dni) Otóż mój ojciec jest chory na schizofremie Nie mieszka ze mna juz kupę lat nigdy nie przyglebialem sie tej chorobie a ostatnio wpisałem sobie w internet cos więcej o tej chorobie poczytałem wiadomości o tej chorobie i bardzo wziąłem to do siebie żeby czasami tego nie odziedziczyc chociaz wiem ze jest male prawdopodobieństwo ze to odziedzicze a tym bardziej ze nigdy nie miałem jakis dziwnych zachowań , I przez to że to wziąłem do siebie od kilku dni ciagle o tym mysle aby nie spotkało mnie to co ojca i przez to nie moge zasnąć w nocy (praktycznie od kilku dni nie spałem ) tzn odsypiam bardzo często te godz z rana ale to maksymalnie jakieś 4 godz a w nocy nie moge zasnac poniewaz mam sporo myśli i one nie daja mi spac , dodam ze dużo czytałem na internecie o tej chorobie a najgorzej jak człowiek sie nakręcił cos przeczyta i sobie to wmówi to później jest najgorzej , co to moze byc i jak z tego wyjsc kupic jakies leki na uspokojenie czy moze jeszcze co innego ? Dodam ze tydzień temu-dwa tygodnie temu było normalnie i nie miałem z tym problemow ;) Z góry dziekuje za odpowiedz pozdrawiam

Witam,
zalecana byłaby rozmowa z psychologiem/psychoterapeutą lub konsultacja w Poradni Leczenia Zaburzeń Snu. Emocje uwarunkowane są biologicznie; strach (lęk), złość, pogarda, radość, smutek, wstręt zaskoczenie lub zdziwienie. Ekspresja emocji widoczna jest na twarzy. Złość i strach (lęk) są to emocje, które pozwalają nam przetrwać, pierwsza motywuje do walki, druga do ucieczki. Napędem emocji są myśli; negatywne myślenie na jakiś temat (katastrofizacja), powoduje pobudzenie układu współczulnego, co może wpływać na problemy ze snem, w związku z odczuwaniem napięcia, lęku. trzeba zmodyfikować treść myśli, w związku z tym wskazane jest wsparcie psychoterapeutyczne w paradygmacie poznawczo - behawioralnym.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Panu,

Zacznę od takiego stwierdzenia, że 90 procent tego, o czym myślimy, po prostu nie wydarza się...

Ucieszyło mnie, że zaczął Pan być świadomy swojej historii osobistej.
Wiedząc może Pan wybrać i zadecydować o takim stylu życia, który będzie tylko Panu sprzyjał.

Dla kondycji psychicznej niezwykle istotnym jest, by dzielić się swoimi uczuciami/emocjami/wątpliwościami/obawami/lękami z Innymi; by w sytuacjach z nasilonym poziomem stresu nie pozostawać samemu, by nabyć umiejętności radzenia sobie ze stresującymi wyzwaniami/trudnościami/problemami.

Fundamentalne znaczenie mają relacje z Bliskimi, kiedy to nabiera znaczenia jakość relacji, i nie ilość tych relacji.

Nie mogę pominąć regularnej aktywności fizycznej, która ma ożywczy i regenerujący wpływ na dobrostan fizyczny/psychiczny oraz twórczy.

W optymalnym funkcjonowaniu poznawczym istotne znaczenie ma optymalne utrzymywanie poziomu witamin i minerałów.
Jak wiele innych niby mało znaczących i ważnych elementów..

Podsumowując, myślę że taka zwyczajna rozmowa z Psychologiem byłaby dla Pana pomocna i wspierająca, do której Pana zachęcam.

Z przesłaniem dla Pana tylko radości i pomyślności!

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605