Czy możliwe jest odziedziczenie wady serca?

Witam jestem młodą 29- nią kobietą, nie dawno badanie EKG wykazało że mam przerost lewej komory serca i rytm zatokowy.Wczesniej stwierdzono zaburzenia rytmu pracy serca, ale nie zgłębiono tematu.Odczuwałam dość często ból w klatce piersiowej oraz duszności lecz zwalono to na stres, czy kardiomiopatia jest groźna, bo trochę denerwuje się tym wszystkim, nie dawno dowiedziałam się, że dziadek miał wadę serca, czy to dziedziczne?jakie badania powinnam wykonać w kardiopatii? W dodatku czytałam że mając długotrwałą niedokrwistość to również wpływa nie korzystnie na pracę tak ważnego organu, proszę o radę bo trochę się boję i denerwuję.

Lek. Michał Lenard

Tak, niektóre wady serca mogą być dziedziczone. Przy kardiomiopatii wiele zależy od jej rodzaju i stopnia powiększenia serca. Konieczna będzie wizyta u kardiologa, który zleci Pani niezbędne badania (zapewne będzie to ECHO serca i badania krwi) i zaproponuje dalsze postępowanie. Pozdrawiam!