Czy możliwe jest to, że w miejscu cięcia nadal czuję odrętwiałą skórę?

Dzień dobry, 4 tygodnie temu mialem zabieg sposobem pachwinowym (nie chodzi o przepuklinę), wiem że nie mogę dźwigać ani podnosić ciężarów ze względu właśnie na możliwość wystąpienia przepukliny. Moją pracą jest jednak taniec fitness, staram się nie napinać brzucha, czy takie postępowanie jest bezpieczne po takim czasie od zabiegu? I czy możliwe jest to, że w miejscu cięcia nadal czuję odrętwiałą skórę? Pozdrawiam.

Witam. Odretwienie , mrowienie jest możliwe. Świadczy to o dalszym procesie gojenia rany. Trudno powiedzieć czy może Pani wykonywać ćwiczenia bez oględzin rany pooperacyjnej i bez informacji jakiego rodzaju był to zabieg. Na to pytanie najlepiej odpowiedział by operator który wykonywał operację.

Witam, tak, jak najbardziej jest to naturalna reakcja skóry na cięcie. Zaburzenia czucia, czy opisywane przez pana drętwienia są związane z nieuniknionym w przypadku rany chirurgicznej przecięciem bardzo drobnych nerwów czuciowych. Dodatkowo może pan odczuwać pod skórą zgrubienie. Wszystkie te objawy stopniowo powinny ustąpić do około 4-6 tygodni po zabiegu. Kwestię powrotu do pracy powinien rozważyć indywidualnie dla każdego pacjenta lekarz prowadzący. Przynajmniej do 6 tygodni po zabiegu, powinien pan wyeliminować wszelkiego radzaj ćwiczenia na mięśnie brzucha.
Pozdrawiam