Czy możliwe jest uczulenie na witaminę C?

Czy mozna byc uczulonym na wit C ? Obecnie przyjmuje zelazo z witC 40mg. Bo mam sklonnosci do anemi. Jestem alergikiem na nikiel, roztocza, siersc psa. Odkad biore ta wit C mam praktycznie codziennie lzawienie oczu katar sienny nigdy nie mialam tak nasilonych objawow. Czy to moze byc uczulenie na wit C? Pamietam ze jak przy przeziębieniu bralam wit C katar tez sie nasilal.Czekam obecnie na wizyte u alergologa na nfz...Czy sa badania ktore moga potwierdzic ewentualne uczulenie? Czy moze miec to zwiazek z moja tendencja do anemii? I jakie moze miec konsekwencje taka alergia na witaminę.

Lek. Paweł Szadkowski

W teorii alergia może się rozwinąć na praktycznie każdą substancję. Objawy alergii pokarmowej są nieco inne niż te które pani wymieniła. Może pani spróbować zażywania innego preparatu ponieważ może pani źle reagować na substancję pomocniczą. Skłaniałby się raczej do wniosku, że ww. objawy są wynikiem nasilonej alergii sezonowej. Jeśli chodzi o przyczyny anemii to sugeruję wizytę u ginekologa i wykonanie podstawowych badań np. 3x badanie kału na krew utajoną, badanie ogólne moczu, przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej i przeciwendomyzjalne w klasie IgA, oraz rozważenie badań endoskopowych.