Czy możliwe jest uzależnienie od alkoholu?

Witam, mam problem z mężem. Mam podstawy sadzić, iż jest on uzależniony od alkoholu, potrafi pic codziennie jedno- kilka butelek piwa, po spożyciu większej ilości alkoholu, w stanie "niedopicia" jest agresywny i wulgarny, nie panuje nad tym co robi i mówi, moczy się. Mieszkamy za granicą, gdzie przymyka się oko na jazdę po alkoholu. Co powinnam zrobić?

Witam,

rozumiem, że mąż nadużywa alkoholu i sam nie widzi, w tym problemu, pojawiają się skrajne sytuacje, czyli bezwiedne oddanie moczu, w stanie upojenia alkoholowego. Nie wspomina Pani o dzieciach, czy widzą ojca w takim stanie? Proszę porozmawiać z mężem, szczerze o tym, co Pani czuje, w związku z całokształtem, pewnie to wszystko Panią obciążą psychicznie, całkiem możliwe, że mąż sobie, z czymś nie radzi i zapija, rozładowuje napięcie, ten problem wymaga specjalistycznego wsparcia - psychoterapii. Czy chce Pani żyć z takim człowiekiem? Decyzja należy do Pani.

Pozdrawiam serdecznie

Nie napisała Pani w jakim kraju Państwo przebywają. Proszę poszukać pomocy dla uzaleznionych i ich rodzin w języku polskim (lub jesli włada Pani dobrze językiem ogolnodostepnej) na terenie krajaju pobytu. To poradnie,ośrodki leczenia uzaleznień, gabinety.

Pani mąż jest osoba pełnoletnią i sam musi się zgłosić na konsultację (tylko specjalista może okreslic czy to uzależnienie czy picie szkodliwe po wnikliwej rozmowie i okreslić plan działania). W placówce leczenia uzależnień i wsparcia dla rodzin w kraju pobytu uzyska Pani pomoc i porady. Są tam terapeuci i grupy dla rodzin uzależnionych.

Pozdrawiam serdecznie

Edyta Szafran, terapeutka uzależnień

edyta,szafran@rdc.pl