Czy możliwe jest uzależnienie od masturbacji u 21-latka?

Witam. Jestem mężczyzną. 21 lat. Mam pytanie do seksuologa/psychiatry/psychologa. Czytam w internecie o uzależnieniach. Wszędzie pisze, że uzależnionym się jest do końca życia. A ja onanizowałem się w gimnazjum. Gdy miałem 15 lat przestałem. Był tam przymus, ale go pokonałem. Jestem z katolickiej rodziny. Po spowiedzi przed bierzmowaniem zdecydowałem, ze już tego nie będę robił. I tak już 6 lat minęło. Czy można u mnie mówić o uzależnieniu?

Witam,o uzależnieniu mówimy kiedy straciliśmy kontrolę nad danym zachowaniem,jest ono powtarzalne,nadmiarowe,ponosi się straty w jego wyniku(najprościej), Uzależnienie diagnozujemy na podstawie ostatniego roku. Zawsze polecam dokładne omówienie wątpliwości na sesji ze specjalistą Psychoterapii uzależnień,masturbacja służy po za doznaniem przyjemności seksualnej często rozładowaniu napięcia lub lęku,dlatego zanim zdiagnozujemy uzależnienie należy dokładnie omówić Pana sytuację.Pozdrawiam serdecznie.