Czy możliwe jest współwystępowanie depresji dwubiegunowej i zaburzeń odżywiania?

Czy możliwe jest współwystępowanie depresji dwubiegunowej i zaburzeń odżywiania? Czy jeżeli jest stwierdzona depresja, to występuje ona raczej samodzielnie? Czy leki - neuroleptyki i leki stabilizujące nastrój mogą zwiększać apetyt, a co za tym idzie, powodować tycie? Czy leczenie tymi lekami jest z góry skazane na przytycie?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

zaburzenia nastroju, w tym ChAD występują u ok. 25 proc. pacjentek z bulimią.
Depresja może występować w postaci nawracającej -,,jednobiegunowej" lub jako jeden z biegunów ChAD, wówczas oprócz depresji występują epizody manii lub hypomanii.
Aby rozpoznać ChAD wystarczy wystąpienie jednego epizodu maniakalnego lub hypomaniakalnego.

Neuroleptyki oraz leki stabilizujące nastrój mogą powodować przyrost masy ciała jako objaw uboczny terapii, jednak efekt ten jest zależny, m.in. od dawki i indywidualnych cech pacjenta.

Z pozdrowieniami