Czy możliwe jest wykonanie zwykłej plomby?

Witam, dzis mialam leczenie kanalowe, ku mojemu zaskoczeniu lekarz zrobil plombe cementowa i powiedzial, ze zemba trzeba spilowac i zrobic korone, inaczej zab moze sie ulamac.Czy jest szansa zeby do tego nie doszlo. Chcialabym normalna plombe bez korony. Pozdrawiam

Witam.

Jeśli nie życzy Pani sobie wykonania korony, to nie ma takiego obowiązku.

W przypadku zębów bardzo zniszczonych (a sądząc po tym, co Pani napisała, Pani ząb do takich należy) po leczeniu kanałowym i nie odbudowanych koroną istnieje możliwość złamania się zęba.
Jeśli będzie to płytkie złamanie to nie stanowi to kłopotu, natomiast mogą się również zdarzyć złamania głęboko pod dziąsłem, które kwalifikują ząb do usunięcia.

pozdrawiam!