Czy możliwe jest wyleczenie depresji lub fobii tylko lekami?

A więc tak, żeby po odstawieniu leków efekty były widoczne przez długi czas? Serdecznie proszę o pomoc! Pozdrawiam

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Na podstawie szeregu badań kontrolowanych i metaanaliz, szacuje się, że leki przeciwdepresyjne wywierają efekt leczniczy u ok. 50-75% pacjentów. Skuteczność leczenia zależy od wielu czynników (np. obciążenia rodzinnego depresją, ciężkości epizodu, współistniejących innych schorzeń, uzależnienia od substancji psychoaktywnych, cech genetycznych związanych z metabolizmem leków itd.). Trwałość efektu leczniczego zależy również od długości leczenia profilaktycznego. Może Pan przeczytać na ten temat w wątkach: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-brac-leki http://portal.abczdrowie.pl/pytania/prognozy-wyzdrowienia.

Na temat skuteczności psychoterapii w leczeniu depresji - zwłaszcza jej efektów długoterminowych - opublikowano niewiele poprawnych metodologicznie badań. Istnieje wiele metod psychoterapeutycznych, są to metody zarówno krótko- jak i długoterminowe, stąd jednoczesne porównanie tych wszystkich metod jest w zasadzie niemożliwe.

Najwięcej danych dotyczy więc skuteczności psychoterapii krótkoterminowych, zwłaszcza terapii poznawczej. Najwięcej badań obejmuje pacjentów leczonych łącznie psychoterapią i farmakoterapią. (Np. w badaniu E. Paykel i in. ryzyko nawrotu depresji, jeśli stosowano oprócz leków psychoterapię poznawczą, było mniejsze o ok. 20% w porównaniu z grupą stosującą wyłącznie leki).

Określenie "fobie" jest dość nieprecyzyjne. Może ono zawierać zarówno fobie proste, które leczy się w zasadzie wyłącznie psychoterapią, jak i agorafobię lub fobię społeczną. W dwóch ostatnich zaburzeniach również najbardziej istotna jest psychoterapia, jednak ze względu na przypuszczalne podłoże biologiczne (przynajmniej w części przypadków), stosowane jest leczenie farmakologiczne. W przypadku fobii społecznej odstawienie leku powoduje nawrót u większości chorych. Psychoterapia poznawczo-behawioralna może doprowadzić do remisji objawów utrzymujących się przez wiele lat.

Reasumując: w przypadku depresji największe znaczenie ma odpowiednio prowadzona farmakoterapia, jednocześnie stosowana psychoterapia zwiększa szansę na wyzdrowienie i dodatkowo zapobiega nawrotom. W przypadku zaburzeń o typie fobii największe znaczenie ma psychoterapia. Wielu pacjentów może odnieść korzyść, stosując równocześnie leki: przede wszystkim przeciwdepresyjne oraz doraźnie uspokajające.

Z pozdrowieniami