Czy możliwe jest wystąpienie zapalenie błony śluzowej żołądka?

Dzień dobry, 2 tygodnie temu w trakcie szpitalnej diagnostyki stwierdzono u mnie przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka i wrzodziejace zapalenie jelita grubego, z tym że to drugie do weryfikacji bo tak napisane jest na wypisów. Miałam robione gastroskopie i kolonoskopie. Pobrano z żołądka jeden wycinek do badań A z jelita kilka z różnych odcinków. Czy to jest pewne że będę miała tą chorobę. Czy te dwie choroby da się wyleczyć, będę musiała brać ciągle leki ? Zlecono mi dietę lekkostrawną z ograniczeniem produktów mlecznych i orzechów, kakao, jak długo muszę jej przestrzegać, muszę trzymać się jej bardzo rygorystycznie, mogę od czasu do czasu zjeść coś z listy produktów zakazanych, coś smazonego albo mlecznego czy może jednak to mi zaszkodzi? Wizytę mam w maju A do tego czasu nie wiem jak mam jeść bo nie wyjaśniono mi nic kiedy opuszczalam oddział. Zapisano w wypisie że miałam wykonane badanie na obecność przeciwciał na nietolerancje glutenu czy jest wysokie prawdopodobieństwo że przy tej chorobie mogę ją mieć ? Czy będę musiała całkowicie zrezygnować z mleka jak teraz mam je ograniczać? Może już teraz powinnam całkowicie go nie jeść? Byłabym wdzięczna za odpowiedź gdyż nie wiem jakich zasad mam przestrzegać i czy jest się czego bać, diagnozy? Wyniki badań będą w kwietniu

Lek. Wojciech Zygmunt

Jeżeli diagnoza wrzodziejącego zapalenia jelita grubego się potwierdzi, to niestety będzie pani musiała radykalnie zmienić swój styl życia. Restrykcji dietetycznych, będzie pani musiała przestrzegać do końca życia. Ważne jest, by nie dopuścić do zaostrzeń choroby i ograniczyć konieczność operacyjnej resekcji jelita, dlatego leczenie będzie przewlekłe. Aktualnie wedle zaleceń musi pani ograniczyć te produkty, o których mówił lekarz. Pozdrawiam i życzę zdrowia.