Czy możliwe jest zajście w ciążę, mimo zażycia tabletki 72h?

Kochałam się z chłopakiem parę dni przed okresem. Miesiączki ogólnie mam nieregularne, ale powinny to być dni niepłodne, niestety pękła nam prezerwatywa. W około 60. godzinie po stosunku zażyłam tabletkę 72h, zażyłam ją 4 dni temu, ale dalej nie mam miesiączki. Czy powinnam się obawiać ciąży, mimo że zażylam tabletkę? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Po zastosowaniu antykoncepcji postkoitalnej mogą się pojawić nieregularne krwawienia lub opóźnienie miesiączki. Dlatego na razie należy cierpliwie czekać na wystąpienie krwawienia.

Niestety skuteczność tego rodzaju antykoncepcji zmniejsza się wraz z upływem czasu. Jest najbardziej efektywna do 12 godzin od stosunku, ale do 72 godzin nadal wykazuje dużą skuteczność. Ponieważ był to okres teoretycznie niepłodny, ryzyko ciąży jest jeszcze mniejsze.

Jeżeli po tygodniu okres się nie pojawi, należy wykonać test ciążowy. Do badania najlepiej użyć pierwszego porannego moczu, w którym stężenie badanego hormonu jest największe.