Czy możliwe jest zakażenie się wścieklizną od padliny?

Dzień dobry, podczas sprzątania stodoły znalazłem zwłoki lisa w znacznym stopniu rozkładu. Właściwie już były to kości obciągnięte skórą. Wnioskuję, że śmierć nastąpiła dawno rok, dwa lata może wcześniej. Nie miałem kontaktu ze zwierzęciem ale wyrzucałem drewno, które mogło mieć kontakt ze zwłokami. Zasugerowano mi, ze lis mógł umrzeć z powodu choroby i na myśl przyszła mi od razu wścieklizna, a z tym nie ma żartów. Czy w opisanej sytuacji jest jakiekolwiek ryzyko zakażenia wspomnianą chorobą biorąc pod uwagę, że śmierć lisa nastąpiła bardzo dawno? Czy można bezpiecznie usunąć resztki lisa, czy lepiej gdzieś to zgłosić? jeśli zgłosić to gdzie? Dziękuję z góry za komentarz i poradę. Z. Sroka

Lek. Paweł Szadkowski

Jeśli nie doszło u pana do uszkodzenia skóry (zwłaszcza głębokiego) w trakcie kontaktu z padliną to prawdopodobieństwo zarażenia wirusem wścieklizny jest małe w tym przypadku.