Czy możliwe jest, żeby przyczyną wysypki w czasie ciąży była anemia??

Dzień dobry, mam 21 lat i jestem w 38. t.c. Kilka dni temu pojawiła się u mnie wysypka, najpierw po kilka krostek na pośladkach, plecach i wewnętrznej stronie ud, teraz już praktycznie jest na całym ciele. Swędzi tak, że już nie mogę wytrzymać. Krostki są małe i wyglądają mniej więcej jak "gęsia skórka". Lekarz, u którego byłam, powiedział, że to anemia i jest to absolutnie normalne w ciąży. Dostałam żelazo w tabletkach, ale nie za bardzo mi to pomaga. Dodam, że nie miałam nigdy anemii, a w czasie całej ciąży wyniki badań krwi były bardzo dobre. Czy to możliwe, żeby ta koszmarna wysypka była wynikiem anemii? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ciąża jest typowym czasem, kiedy to występują rozmaite zmiany wyglądu skóry oraz choroby skóry typowe dla ciąży, bezpośrednio z nią związane (dermatozy ciążowe). Większość z nich, pomimo często przewlekającego się i subiektywnie uciążliwego przebiegu (towarzyszący świąd), nie stanowi zagrożenia dla matki i płodu. Jednak wymagają zawsze odpowiedniej diagnozy, ponieważ niektóre mogą wymagać specyficznego leczenia i dodatkowych badań.

Osobiście nie słyszałem by wysypka była objawem anemii. Jedynym pewnym kryterium rozpoznania anemii jest wykonanie badania morfologii krwi, jeżeli jest prawidłowa, nie można jej rozpoznać. W takim przypadku nie ma też wskazań do suplementacji żelazem.

Proponuję Pani konsultację z dermatologiem.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o niedoborze żelaza.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!