Czy możliwe jest zerwanie więzadła u 30-latki?

16.03 skreciłam staw skokowy. Wykonany RTG nie wykazał złamań. Stosowałam przez 3 tygodnie ortezę, przez pierwsze1,5 tyg. leżałam z uniesioną konczyną i stosowalam leki p. bolowe oraz Fraxiparine, cyclo 3 fort. Po 1,5 tyg. pojawił się ogromny ból promieniujacy od kostki do okolic piszczela. Lekarz zalecil stosowanie kul, sugerujac że moglo dojść do uszkodzenia więzadła. Po 3 tyg. od urazu udałam się na kontrolę do ortopedy, ktory zalecil stosowanie podczas chodzenia ortezy przez następne 6 tyg. Oraz ćwiczenia, których nie mogłam wykonywać ze względu na ból, obrzęk kostki cały czas utrzymywał się. Na pytanie dotyczące bólu w okolicy piszczela lekarz stwierdzil, że to orteza je wywołała. Zmieniłam ortopedę, gdyż dolegliwości bólowe utrzymywały się jak również ból w okolicy piszczela i obrzęk. Lekarz skierowal mnie na USG, które wykazało uszkodzenie więzadła skokowo- stzalkowego przedniego, lekarz wykonujacy USG stwierdzil, że więzadło uległo uszkodzeniu, ale nie jest w stanie stwierdzić czy doszło do zerwania więzadła i zaleciłby stosowanie ortezy przez 6 tyg. Opis badania USG: zwiększona ilość płynu w stawie skokowo-goleniowym, prawidłowa w stawach Choparta i Lisfranca. Zarysy kostne równe. Więzadło piszczelowo- strzalkowe przednie prawidłowe. Aparat wiezadłowo-torebkowy kompleksu bocznego: więz. strzalkowo-skokowe przednie poszerzone, o obnizonej echogenicznosci- obrzęk. Badanie dynamiczne nie do oceny ze względu na reakcję bólową- uszkodzenie co najmniej I/II st. Więz.Strzałkowo-piętowe, więz. Skokowo- pietowe boczne - obraz prawidlowy, wydolne. Zarysy kostki bocznej równe. Stabilność boczna zachowana.kompleks więzadła trójgraniastego obraz prawidłowy bez uszkodzeń zarysy kostki przysrodkowej równe. Stabilność przyśrodkowa zachowana. Ścięgna grupy strzałkowej, prostowników, zginaczy, mieśni piszczelowych bez uszkodzeń urazowych i zmian zapalnych. Zwapnienie przyczepu ściegna Achillesa. Lekarz prowadzacy zalecił zajecia z fizykoterapii tj. Pole magnetyczne w postaci 10 zabiegów, stosowanie ortezy rowniez przez 10 dni i maść Olfen 2 x dziennie. zalecił również ponowna kontrolę po 10 zastosowaniu fizykoterapii. Dolegliwości jakie się teraz pojawiaja to sztywność stopy, uczucie ciągnięcia nasilajace się podczas chodzenia, brak możliwości wspiecia na palce, ograniczona ruchomość stopy, brak możliwości normalnego zejścia po schodach, niewielki ból kostki podczas chodzenia, wyczywalny malenki guzek na kostce, bolacy . Uczucie ciągnięcia pojawia sie takze gdy stopa lezy. Bardzo duzy obrzęk przedniej części kostki i strony bocznej w kierunku najmniejszego palca, pojawia się po chodzeniu. Czy objawy te sugerują zerwane wiezadlo? Czy powinnam mniej chodzic? Jak powinno przebiegac dalsze leczenie? Wizytę u lekarza prowadzącego mam dopiero za 3 tygodnie

Przykro mi, ale z poziomu portalu nie udzielamy porad dotyczących rozpoznań i nie zalecamy postępowania leczniczego. Można to zrobić tylko na wizycie bezpośredniej z pacjentem.