Czy możliwe są problemy hormonalne u 23-latka?

Dzień dobry! Mam 23 lata i zastanawiam się, czy nie mam problemów z hormonami. Chodzi przede wszystkim o mój zarost- mam bardzo mały zarost na twarzy (lekki wąs, trochę na brodzie i pojedyncze włoski na bokach), moje owłosienie na rękach jest niemalże niewidoczne, na nogach jest lepiej, ale nie jest tak bójne jak moich rówieśników, podobnie pachy. Ponadto ciągle zmagam się z trądzikiem. Czy powinienem udać się do lekarza? Z jednej strony słyszałem, że problemy mogą mieć podłoże hormonalne, a z drugiej, ze to kwestia genów i po prostu taki jestem i za bardzo się tego nie zmieni. Z góry dziękuję za odpowiedź

Lek. Paweł Szadkowski

Jeśli się Pan niepokoi, może się Pan udać do endokrynologa. Samo skąpe owłosienie nie świadczy o zaburzeniach hormonalnych, należy zwrócić też uwagę na inne aspekty zależne od poziomu hormonów, np. na funkcje seksualne. U Pana jak najbardziej może być o tylko kwestia genów (nie podał Pan, jak wyglądają bracia, tata, dziadek itd.). Podatawowe badania hormonalne może też Pan wykonać na własną rękę, co może Pana uspokoić, albo właśnie dać podstawę, do wizyty u lekarza.