Czy możliwe są zaburzenia nerwicowe u 23-latki?

Witam. Mam 23 lata ostatnio przeżywam stresujący okres w życiu. Między innymi egzamiy, śmierc bliskiej osoby, niepewna sytuacja w pracy, problemy zdrowotne. Czy opisane okoliczności mogą wpływać na zaburzenia nerwicowe? Cały czas żyję w lęku, mam wrażenie że coś złego dzieje się z moim zdrowiem, zauważam u siebie dziwne objawy które wpisuję w internwt w poszukiwaniu chorób, którym mogą odpowiadać. Mam uczucie ciężkości na klatce piersiowej, bóle żeber, nóg, pleców, zaburzenia koncentracji. Czy to nerwica?

Witam,

w celu diagnostycznym zalecana jest konsultacja w Poradni Zdrowia Psychicznego. Przeżycia mogą być przyczyną zaburzeń lękowych.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie