Czy możliwe, że córka złapała jelitówkę, biorąc antybiotyk?

Witam. Moja córka ma 3 lata. Załapał ja na prawdę męczący kaszel po 2 dniach zamiast poprawy było gorzej kaszlala bez przerwy. Pediatra przepisał nam antybiotyk azitrolek zawiesinę 200mg/5ml . Lekarza kazał dać wieczorem 1 dawkę i rano kolejna i 3 dnia ostatnia rano. Podaje też probiotyk . Od antybiotyku pojawiły się wymioty. Brak apetytu. Została nam rano ostatnia dawka. Poprawa w ogólnym stanie zdrowia jest bardzo duza. Ale niepokoją mnie wymioty. 3-4 razy dziennie od 2 dawki. Czy to wina antybiotyku? Czy możliwe że córka złapała jelitowke biorąc antybiotyk? Pojawiła się gorączka przed antybiotykiem i po 2 dawce 38.5. z antybiotykiem zalecono nam podawać sinecod w razie dużych napadów kaszlu podałam 2 razy z czego 1 raz córka zwróciła już nie podałam. Co robić ? Czekać czy zgłosić się do lekarza ??

Jakub Migoń

Witam. Wymioty u dziecka w takiej sytuacji mogą byc prowokowane przez silne napady kaszlu, mogą być wywołane nietolerancją leku lub zupełnie niezwiazanym z obecną infekcja czy też leczeniem czynnikiem (infekcja przewodu pokarmowego innym drobnoustrojem). Wysoka gorączka oraz wymioty stwarzają zagrożenie odwodnienia do którego dochodzi szczególnie łatwo u małych dzieci. Proszę skontaktować sie z lekarzem pediatrą celem zmiany antybiotyku na tolerowany przez córkę oraz ewentualną diagnostykę w kierunku innych przyczyn wymiotow. Podkreślę że nasilone i częste wymioty mogą powodować brak skuteczności terapii - zarówno przeciwbakteryjnej jak i przeciwkaszlowej