Czy możliwe, że mam kilka zaburzeń osobowości?

Cy mozna mieć kilka zaburzeń osobowości? Bo mi tak różni lekarze czy psycholodzy stwierdzili. Pierw osobowosc anankastyczna z czym zgadzam sie polowicznie, drugi raz ktoś inny - osobowsc bierno agresywna z czym niezgadzam sie w ogole - i to bylo zapewne nieobiektywne i stronnicze stwierdzenie, błędna interpretacja mojego zachowania...... CZy jest jakis test na osobowośc abym mogl go sobie zrobic? CZy to sie robi na podstawie samych obserwacji?
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Możesz mieć zaburzenia osobowości mieszane, czyli takie, które łączą w sobie cechy kilku z nich (najczęściej dwóch), ale żadne z nich nie dominuje nad drugim.
Pytasz jak je się rozpoznaje. Najczęściej jest to wywiad, obserwacja, analiza historii życia. Można także przeprowadzić test - jednak musi to wykonać specjalista. Najcześciej jednak test przprowadza się, gdy istnieją wątpliwości diagnostyczne.
Pozdrawiam

witaj
zastanowiłam się co Tobie daje taka diagnoza na temat zaburzeń osobowości? Jesteś jaki jesteś jak powiadał starożytny filozof, może nie warto zatrzymywać się nad dokumentem wydanym przez lekarzy tylko zastanowić się co można zmienić w sobie. W zaburzeniach osobowości chodzi między innymi o styl funkcjonowania, sposób życia, nawiązywanie relacji z innymi. Zastanów się nad tym,jak możesz żyć inaczej, najlepiej na dobrze prowadzonej psychoterapii. Testy oczywiście że są, ale zaburzenia osobowości to nie jest coś co od tak można zmienić wynikiem testu.
pozdrawiam
a.s

Pana pytanie rozumiem jako chęć dowiedzenia się, co tak naprawdę jest przyczyną Pana cierpienia. Niestety, wszelkie diagnozy i etykiety bywają bardzo ułomne i nie są w stanie często oddać skomplikowanych i złożonych procesów, które dzieją się w duszy pacjenta. Inna sprawa, że rozmaite zaburzenia osobowości mogą dawać podobne objawy, a te z kolei są rozmaicie interpretowane przez różnych specjalistów, pochodzących z różnych szkół terapeutycznych.
Niestety testy psychologiczne nie są narzędziami, które można stosować samodzielnie. Drugą kwestią jest fakt, że nie są one wystarczające do postawienia diagnozy. Potrzebny jest też wywiad i obserwacja pacjenta, często wywiad z rodziną, a tego nie można zrobić samemu.
Zachęcam Pana, aby nie koncentrować się na etykietach, które usłyszy Pan pewnie jeszcze nieraz w wielu miejscach, a próbować pomóc sobie przez współpracę ze specjalistami, w których czuje się Pan rozumiany, wysłuchany, gdzie ma Pan dobry kontakt i szansę na dobrą relację. Jest nadzieja, że wówczas będzie Panu łatwiej zrozumieć siebie i mechanizmy swego zachowania oraz uniknąć dalszego cierpienia.