Czy możliwe, że mam nerwicę natręctw?

Witam, otóż od długiego czasu mam pewien problem. Zacznę od tego, że mam 15 lat. Jak już wspomniałam od pewnego czasu zauważyłam w swoim zachowaniu coś dziwnego. Jestem bardzo nerwowa, pewnie jak każda nastolatka mam zmienne nastroje, ale ja wykonuję różne czynności bez potrzeby. Na przykład zanim wyjdę z kuchni sprawdzam po parę razy czy jest wyłączony gaz. Potem idąc już do innego pomieszczenia wracam się aby sprawdzić czy na pewno ten gaz jest wyłączony... To samo jest ze sprawdzaniem czy są zamknięte drzwi wejściowe albo furtka do posesji. Potrafię nawet wrócić się już z klatki schodowej na podwórko tylko po to by sprawdzić czy zamknęłam furtkę, mimo że jestem pewna, że ją zamknęłam. Kiedy nastawiam budzik muszę znów po parę razy sprawdzać czy na pewno nastawiłam. Czy wyłączyłam światło, czy wszystko spakowałam do szkoły, czy wszystko odrobiłam, jaka jest temperatura wody w akwarium.... Tylko chodzę po domu i wszystko sprawdzam. Często też myję ręce, mimo że myłam przed chwilą. Już nie mogę sobie z tym dać rady, a dzieje się tak... Prawdopodobnie już od paru lat. Nawet nie pamiętam dokładnie od jakiego czasu. U mnie cała rodzina jest taka nerwowa, ale u mnie chyba jeszcze bardziej się to nasila, bo tylko ja tak mam. Próbuję sobie to jakoś tłumaczyć, sprawdzić raz a dobrze, ale potem mam wyrzuty sumienia, obawiam się że jak nie pójdę sprawdzić czy zamknęłam te drzwi, czy wyłączyłam gaz to stanie się coś złego i wracam się... Co jest ze mną nie tak? Jak zwalczyć te okropne nawyki? Jak się tego pozbyć? Proszę o pomoc!

Witam!
Opisane przez Ciebie objawy mogą być związane z nerwicą natręctw. Jednak żeby zdiagnozować problem niezbędna jest bezpośrednia wizyta u specjalisty. Porozmawiaj o swoich problemach z rodzicami, gdyż ich zgoda jest niezbędna do wizyty u specjalisty. Warto, żebyś wraz z nimi skorzystała z pomocy psychologa.
Trudno jest samodzielnie poradzić sobie z nerwicą, a brak odpowiedniej opieki może prowadzić do pogłębiania się zaburzenia i nasilania objawów. Dlatego zachęcam Cię do jak najszybszego podjęcia działań, które mogą pomóc Ci w przezwyciężeniu tych trudności i powrocie do psychicznej równowagi.

Pozdrawiam

Witam,

objawy, które prezentujesz mogą być wskaźnikiem "nerwicy natręctw" - zaburzenia obsysyjno-kompulsyjnego (OCD) - jednak aby to potwierdzić zalecana jest konsultacja psychiatryczna, psychoterapeutyczna - szczegółowa diagnostyka.
Wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie. Odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.
Pozdrawiam serdecznie