Czy możliwe, że to astma?

Mam szczerą nadzieję, że nic mi nie jest, ale chciałabym się upewnić. Dokładnie chodzi mi o astmę wysiłkową. Mam 13 lat, jestem dziewczyną. Ogólnie mam słabą kondycję, na wf. po przebiegnięciu kilkudziesięciu metrów męczę się, mam kolkę (muszę dotykać odpowiednio żeber) oraz właśnie problemy z oddychaniem. Odczuwam suchość i kłujący ból w gardle, ciężko mi się łapie oddech, a powietrze wydaje się lodowate. Muszę przez kilka minut uspokajać się, aż to zupełnie ustąpi. Czytałam o tym w internecie, więc spróbowałam teraz głęboko oddychać i niestety zauważyłam, że powoduje to zawroty głowy. W podstawówce nie miałam tego problemu, dopiero teraz, od gimnazjum. Być może to dlatego, bo przedtem na wf. prawie nie biegaliśmy, ale może też dlatego, bo przedtem chodziłam do szkoły na piechotę, a teraz jeżdżę autobusem. Nie miałam żadnych badań w tej sprawie. Mam nadzieję, że rozwieją państwo moje obawy i że nic mi nie jest. Pozdrawiam.

Witaj!

Opisywane przez Ciebie objawy nie są charakterystyczne dla astmy, choć oczywiście nigdy nie można wykluczyć choroby jedynie na podstawie krótkiej informacji o objawach, bez badania pacjenta.

Szybkie męczenie się, kłucie w klatce piersiowej i zadyszka podczas zajęć wf. wskazują raczej na słabą kondycję fizyczną niż na chorobę. Zadbaj o regularny, choćby umiarkowany wysiłek fizyczny, a z pewnością Twoja forma się poprawi. Oczywiście, gdybyś zauważyła, że duszność, męczliwość, bóle w klatce piersiowej nasilają się i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, powinnaś zgłosić się do lekarza.

Co do zawrotów głowy w czasie głębokiego oddychania - jest to zupełnie normalne, że po wykonaniu większej ilości głębokich wdechów w krótkim czasie odczuwamy zawroty głowy. Nie jest to żadnym wyznacznikiem astmy.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.