Czy możliwe, że wynik testu jest niewiarygodny?

Dzień dobry. Jestem 5 tygodni po zabiegu łyżeczkowania. Zrobiłam test ciążowy i wynik wyszedł pozytywny. Czy jest możliwość, że to nie jest ciąża? I jeśli tak, to dlaczego wynik może okazać się pozytywny? Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zwykle poziom hormonu b-HCG wraca do zera w ciągu kilku tygodni po łyżeczkowaniu. Długość tego okresu zależy od etapu ciąży, na którym doszło do poronienia oraz uwarunkowań indywidualnych.

W Pani przypadku radziłabym zrobić serię badań poziomu b-HCG z krwi, żeby określić jego poziom i dynamikę zmian. Jeżeli poziom hormonu będzie się utrzymywał na wysokim poziomie, to może to oznaczać ciążową chorobę trofoblastyczną (zaśniad groniasty, rak kosmówki). Niski i rosnący poziom może oznaczać kolejną ciążę.

Pozdrawiam serdecznie!