Czy możliwy jest autyzm u 10-miesięcznego dziecka?

Moj 10msc synek od urodzenia trzymany na rekach nie patrzy na twarz osoby go noszacej, nie reaguje wtedy na wolanie, cmokanie, wręcz ucieka wzrokiem. Natomiast kiedy siedzi swobodnie sam, lezy i stoi sie nad nim czy tez pelza tego problemu zupełnie nie ma, czy to moze byc objaw autyzmu?

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Kontakt z najbliższą osobą jaki dziecko nawiązuje za pomocą wzroku to jeden z elementów brany pod uwagę podczas oceny rozwoju. Na podstawie listu nie da się odpowiedzieć czy Pani dziecka rozwój jest prawidłowy czy nie i czy brak podążania wzrokiem może oznaczać cechę zaburzeń ze spektrum autyzmu. Może ocenić to tylko specjalista podczas obserwacji dziecka. Zatem jeśli ma Pani podejrzenia, że dziecko ma jakieś trudności trzeba udać się do lekarza, psychologa czy terapeuty.
Z pozdrowieniami
AM
w razie pytań zapraszam:
www. pracowniaterapeutyczna.eu
Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac