Czy możliwy jest autyzm u 16-miesięcznego dziecka?

Czy to autyzm? Witam synek ma prawie 16 m i jest madrym i wesolym chlpocem. Martwi mnie tylko, ze kiedy sie cieszy lub zlosci macha raczkami. Lubi kiedy czytamy ksiazeczki, przynosi je i czytamy razem. Mowi. Turlamy pileczke lub rzucamy i ladnie lapie. Pokazuje paluszkiem, kiedy cos zobaczy. Wodzi wzrokiem kiedy cos mu pokazuje. Uwielbia sie przytulac i dawac calusy. Robi pa pa i kosi kosi, bawi sie autkami. Potrafi pokazac gdzie jest oko, nos usta...patrzy w oczy, robi minki gestykuluje...

Dzień dobry. Przez internet, bez wnikliwej obserwacji dziecka oraz bez wywiadu z rodzicami trudno jest orzec, czy dziecko jest dzieckiem ze spektrum autyzmu. Jeśli niepokoi się Pani rozwojem Synka, proszę udać się na konsultację do ośrodka diagnozującego autyzm.

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta dzieci z autyzmem
http://www.logo-ped.gda.pl

Witam!
Autyzm to zaburzenie, które towarzyszy dziecku od urodzenia. Pierwsze objawy można zdiagnozować już w pierwszych miesiącach życia.
Autyzm zaburza rozwój emocjonalno -społeczny dziecka.
Najczęściej podkreślane objawy to brak kontaktu wzrokowego, ograniczenia w kontakcie werbalnym lub calkowity brak mowy, stereotypie (zachowania powtarzalne w stresie)-ruchowe lub wwrbalne.
Poza tym autyzm to szereg innych problemów neurorozwojowych związanych z nieprawidłowym przetwarzaniem bodźców sensorycznych.
Dzieci autystyczne są najczęściej nadmiernie wrażliwe na dźwięki, nagły niespodziewany dotyk, często także na bodźce wzrokowe.
Jednocześnie są niedowrażliwe na bodźce pochodzące z mocniejszego dotyku, oraz z rozciągania i docisku mięśni ,tzw. proprioceptorów.
W konsekwencji trudno im się wyciszyć. Bywają silnie pobudzone, krzyczą, piszczą, uderzają różnymi częściami ciała.
Samo machanie rączkami w chwilach silniejszych emocji nie wskazuje na autyzm.
Ale więcej informacji uzyska Pani w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej na swoim.terenie.
Proszę także poprosić o konsultację z terapeutą.SI.
Życzę powodzenia, pozdrawiam. JPluta

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Samo machanie rączkami podczas złoszczenia się nie świadczy o autyźmie, a raczej o próbie rozładowania emocji. Z Pani opisu nie wynika by rozwój przebiegał w szczególnie niepokojący sposób jednak wszelkie wątpliwości zawsze warto skonsultować z lekarzem podczas rutynowych badań.
Pozdrawiam
AM
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac