Czy możliwy jest autyzm u 3-latka?

Czy mam się obawiać że moje dziecko choruje na autyzm ? . Witam mam córkę w wieku 3 lata i 3 msc . Przyszła na świat w terminie dostała 10/10 punktów w skali abgar . Po skończeniu msc zaczęła gaworzyc , od 6 msc życia zaczęła siedzieć a od 3 msc stała sztywno na nogach , od 7 msc życia pojawiły się pierwsze słowa , po tem zaczela raczkować i przed rokiem poszla na nogi . Lecz od kad zaczęła stać na nóżkach ciągle skakała lub uderzala kciukiem pod nosek . Uderzanie kciukiem ustało pozostało skakanie podczas oglądania tv Po roku pierwsze słowa zanikly zostało tylko słowo tata . Do drugiego roku życia posługiwała się ciaganiem nas za rękę po to co chce lub pokazywaniem palcem . Nadal jak oglądała tv to skacze .Gdy skończyła dwa lata i 4 msc zaczęła mówić pierwsze słowa . Po tem już zaczynała nazywać rzeczy osoby i inne po imieniu . Naśladować zwierzęta , auta , . Córka raczej woli bawić się sama , ale ma chwilę że przychodzi prosi by pobawić się z nią , miała parę razy tak że układała zabawki jedna za drugą jeszcze czasem się jej to zdarza i nadal podskakuje jak ogląda tv ale i też potrafi usiedzieć jak coś ogląda . Lepiej z modeliny plasteliny . Składa zdania poprawnie zadaje pytania i pytanie dlaczego odpowiadające sytuacji , zna emocje , układa puzzle bez patrzenia na obrazek , często koloruje lub chce by jej rysować dane zwierzę o które po prosi lub ja np narysuje jej twarz a ona dorysuje oczy nos buzię uszy włosy po tem już sama całą resztę ciala od rąk po nogi buty , rozumie dane polecenia to co się do niej mówi , wykonuje polecenia , wie kim jesteśmy dla niej wie jak się nazywa jak ma na nazwisko ile ma lat nawet lata pokaże na palcach , reaguje na imię ale zdarza się że nie odpowiada jak się ją zawoła i po imieniu , liczy razem zemną na palcach , umie powiedzieć co ją boli czemu płacze , co kto jej zrobił np że Dorotka mnie pchnęła , lecz mówi nie wyraźnie , po między normalna mowa ma mowę także dziecka które przed pierwszymi słowami ma swoją mowę typu abygy bakly , zauważyłam u córki echolalie , od 3miesiecy jesteśmy bez pampersów w dzień , wola na kibelek kiedy ma dana potrzebę , w dalszym ciągu skacze i teraz od msc jak pije picie kręci włosy , jestem jej mowa zachowaniem zaniepokojona . Dodam że jak od czasu do czasu zdarza się jej pod czas zabawy układać zabawki jedna za drugą lub obok SB to jak jej coś przestawie lub rozwale to się denerwuje . Jest dziewczynka pogodna zna słowa nie oraz tak zna ich znaczenie wie co jej wolno lub co nie wolno , potrafi oznajmić mi że np siostra młodsza rozrabia w pokoju . Lecz martwi mnie te skakanie , od czasu do czasu układanie zabawek za sobą lub obok SB , ta echolalia , kręcenie włosów podczas picia , niewyraźna mowa mam wrażenie że jak mówi to nie otwiera ust tylko słowa wydobywają się przez nos , i ta jej mowa po między normalna mowa . Nie lubi jak jej się coś w kółko powtarza np ta postać z bajki nazywa się Arielka i jak po paru powtorzeniach powiem powtórz jak ta postać się nazywa to odpowiada Mamo nie chcem . Ale też jest że jak raz jej powtórzę to i ona powtórzy nie lubi monotonii w mowie zabawie ruchu . Proszę o poradę

Zachęcałabym do podjęcia konsultacji i diagnostyki z psychologiem dziecięcym. Opisane objawy mogą być niepokojące, dlatego warto to sprawdzić. Szczególnie, że obecnie wiele zaburzeń rozwojowych ( w tym wspomniany autyzm) może być zdiagnozowanych na bardzo wczesnym etapie życia dziecka, a tym samym rehabilitacja może być także wcześnie rozpoczęta. Specjalista zatem nie tylko określi możliwe źródła trudności, ale w razie potrzeby także od razu zaproponuje wskazaną rehabilitację i wsparcie rozwojowe ( w tym logopedyczne) dla córeczki.
Warto także pamiętać, że autyzm może mieć różną "głębokość" u dzieci i nie zawsze jego objawy całkowicie zamykają dziecko na świat. Zanim jednak zacznie się Pani niepokoić- warto skorzystać z pomocy specjalisty, który jednocześnie obserwując zachowanie córeczki, a także robiąc szczegółowy wywiad z Panią dotyczący Pani obserwacji rozwoju maluszka, będzie potrafił najpełniej zdiagnozować i zlecić najlepsze działania w tej sytuacji. Można skorzystać z takiej pomocy np. w Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych.

Witam,

wskazana jest szczegółowa diagnostyka, specjalistyczna; neurolog dziecięcy, psycholog dziecięcy lub systemowy (pracuje z rodziną), pomoc można uzyskać w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.

Pozdrawiam serdecznie

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!
To, że córka układa zabawki jedna na drugą nie świadczy jeszcze o zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Dzieci mają też tendencję do tego, że nazywają swoimi nazwami rzeczy czy ludzi. To mija. Zawsze w razie wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą by odpowiedział na pytania również na podstawie obserwacji dziecka. Listownie niestety nie da się tego zrobić. Warto zwrócić uwagę na niewyraźną mowę i mówienie przez nos - udać się do logopedy by sprawdzić dlaczego tak się dzieje.
Pozdrawiam i w razie pytań jestem do dyspozycji.
Agata Majda
www. pracowniaterapeutyczna.eu