Czy możliwy jest nawrót anemii po zakończeniu leczenia?

Rok temu po okresowych badaniach okazało się, że mam niedokrwistość z niedoboru żelaza. Lekarz przepisywał mi żelazo z kwasem foliowym przez 4 miesiące, po czym wyniki znacznie się poprawiły, a poziom żelaza nawet był za wysoki jak zwykle bywa po terapii leczenia żelaza. Jedynie poziom czerwonych krwinek był nieco poniżej normy. Ostatnie badanie morfologii krwi miałam wykonane w marcu. Objawy, które obecnie odczuwam od miesiąca wskazywały by na anemię(zawroty głowy oraz senność), ale z drugiej strony czy to jest w ogóle możliwe, aby anemia już pojawiła się po 9 miesiącach od zakończenia leczenia? Może te objawy sugerują raczej przemęczenie, chociaż się odpowiednio wysypiam?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Nawrót anemii po 9 miesiącach od leczenia jest jak najbardziej możliwy, choć teoretycznie zapasy żelaza powinny być jeszcze wypełnione. Przyczyną owych objawów może być jednak również przemęczenie. By to zdiagnozować powinien Pan postarać się zmniejszyć nieco tempo życia, wypocząć, dobrze się wyspać, co powinno spowodować ustąpienie objawów.

Gdyby jednak objawy nie ustąpiły powinien skonsultować się Pan z lekarzem, który zleci morfologię i oceni czy przyczynę objawów stanowi anemia.