Czy możliwy jest nawrót boreliozy?

Witam.

Mój syn w wieku 11 lat został ugryziony przez kleszcza, wystąpił rumień, badania potwierdziły boreliozę. Została od razu wdrożona terapia antybiotykowa. Wykonane po jakimś czasie badania dały zadowalający wynik. Teraz syn ma 14 lat i wczoraj wrócił z dworu z kleszczem. Pytanie: czy poprzedni przypadek w jakiś sposób uodpornił organizm na boreliozę czy też wszystko należy zacząć od nowa, zaczynając od obserwacji syna?

Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Przechorowanie boreliozy nie chroni niestety przed powtórnym zachorowaniem. Między innymi z tego powodu do tej pory nie ma szczepionki przeciwko tej chorobie. W związku z tym, że Pani dziecko znowu zostało ukąszone przez kleszcza, należy rozpocząć 30-dniową obserwację jego skóry pod kątem rumienia wędrującego. W razie pojawienia się niepokojących zmian należy zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu wdrożenia leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.