Czy możliwy jest nawrót boreliozy po 17 latach?

witam, czy borelioza przebyta 17 lat temu i leczona w pierwszym stadium (kiedy tylko zauwazony byl pierwszy rumien od razu podjeto leczenie 2 antybiotykami) ma duze szanse na nawrot po tych 17 latach? pytam poniewaz mam podejrzenie nerwicy lekowej a do tego dochodzi hipochondria (stwierdzona jakis czas temu) i bardzo sie boje, poniewaz ciezko jest odroznic borelioze od nerwicy, a przeciwciala utrzymuja sie w organizmie podobno do konca zycia.. prosze o odp

Szanowna Pani,

Rozumiem Pani niepokój o swój stan zdrowia i pragnienie precyzyjnej diagnozy.
W sytuacji, którą Pani opisuje sugeruję zweryfikowanie swoich podejrzeń i udanie się do lekarza celem odpowiedniej diagnozy. Z tego, co się orientuję możliwa jest już w tej chwili diagnostyka pod kątem boreliozy. Być może dla Pani uzyskanie jednoznacznej decyzji lekarza będzie tym, co uspokoi niepokój i pozwoli na spokojniejszy oddech.
Objawy nerwicy oraz boreliozy rzeczywiście są bardzo zbliżone. Nerwica zresztą ma do siebie to, że doskonale imituje objawy innych chorób, powodując że w subiektywnej perspektywie chorego jest to właściwie nie do odróżnienia. Jedynym sposobem jest wykluczenie alternatywy za pomocą odpowiednich badań.
Jeżeli uzyska Pani diagnozę wykluczającą boreliozę, proszę wówczas udać się do lekarza psychiatry oraz psychoterapeuty i rozpocząć leczenie nerwicy. Nie ma powodu, dla którego miałaby Pani tak bardzo się Pani męczyć z powodu tego zaburzenia. Nowoczesne leki dają nadzieję na szybką poprawę a psychoterapia zapobiegnie nawrotom.
Życzę Pani powrotu do zdrowia.