Czy możliwy jest nawrót stanów lękowych? (cd.)

Witam serdecznie Pani doktor, bardzo dziękuję za odpowiedź. Mój lek to lek z grupy SSRI. W październiku będą 3 lata odkąd zaczęłam go zażywać. Zaczynałam od dawki 5 mg, potem zmniejszono dawkę o połowę.

Kiedy już czułam się zupełnie dobrze, często zapominałam o lekarstwie, a teraz od ok. 1,5 miesiąca znowu czuję się gorzej i wróciłam do dawki 5 mg. Gdy zaczęłam znowu brać tę dawkę, czułam się jeszcze gorzej, a teraz od kilku dni jest jakby lepiej, ale to jeszcze nie to...

Bywam podenerwowana bez powodu, mam takie myśli bezsensowności tego, co robię i przyszłości, lęki przed tłumem, jazdą pociągiem, mdłości itp. Ale wierzę, że znowu będzie dobrze. Pani doktor, czy jest to możliwe? Zaznaczę, że nie poddawałam się żadnej terapii. Z góry dziękuję za szybką odpowiedź. Monika.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Wymieniane przez Panią objawy: podenerwowanie, lęk przed podróżowaniem środkami komunikacji publicznej, zatłoczonymi miejscami - są dość typowe dla zespołu lęku napadowego z agorafobią i nie zależą od przyjmowanego leku - są objawem nawrotu Pani zaburzeń lękowych.

Na początku leczenia z lekami z grupy SSRI jako objawy uboczne mogą pojawić się nudności - jeśli objawy nie są uporczywe, to należy kontynuować przyjmowanie leku - objawy niepożądane najprawdopodobniej ustąpią w ciągu 1-2 tygodni. Na początku leczenia może również wzmagać się niepokój i pojawiać natrętne myśli - wówczas można zastosować dodatkowo leki uspokajające. Gdyby natomiast pojawiły się uporczywe myśli i wyobrażenia autodestrukcyjne, samobójcze - należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Jeśli odczuła już Pani pewną poprawę samopoczucia, jest duża szansa na ponowny sukces obecnej terapii. W praktyce klinicznej najczęściej stosuje się ten sam preparat, który był skuteczny w trakcie poprzedniej kuracji. Stosowana obecnie dawka jest dawką terapeutyczną, a lek jest często stosowany w leczeniu zaburzeń lękowych, ma zazwyczaj mało działań ubocznych i szybki początek działania.

Ponownie zachęcam Panią do skorzystania dodatkowo z psychoterapii, której znaczenie w zaburzeniach lękowych opisałam Pani poprzednio.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!