Czy możliwy jest rak jelita grubego u 20-latki?

Witam. Mam 20 lat, zespół turnera, mój dziadek zmarł na raka jelita grubego z przerzutami do wątroby. Moje pytanie jest następujące. Czy jestem w grupie ryzyka? Od jakiego wieku powinnam zacząć robić kolonoskopię? Czy powinnam mieć już za sobą pierwszą? Muszę nadmienić, że mam niedobór żelaza, wszystkie inne wyniki krwi są dobre. Jednak ten niedobór bardziej może wynikać z braku tego pierwiastka w diecie. Jednak chciałabym wiedzieć kiedy wykonać pierwszy raz to badanie? Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

czy nowotwór w rodzinie wystąpił tylko u dziadka? czy jeszcze ktoś z tak zwanej pierwszej lini był chory? wskazana wizyta u gastroenterologa i ustalenie odpowiedniego procesu diagnostycznego.