Czy można całkowicie wyleczyć lęk przed wyjściem z domu?

Proszę o odpowiedź, czy można całkowicie wyleczyć lęk przed wyjściem z domu, lęk przed chorobą, czy jest to tylko zaleczanie - a nawroty choroby raczej nastąpią? I czy pobyt w szpitalu psychiatrycznym jest lepszy, czy lepszym wariantem jest branie odpowiednich leków i opieka właściwego lekarza psychiatry? Mam stwierdzony głęboki stan depresyjny. Adam

ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,

Tak. Lęk przed wychodzeniem z domu, czyli tzw. agorafobia, jest do wyleczenia. Agorafobię leczy się przede wszystkim za pomocą psychoterapii (np. poznawczo-behawioralnej), a wspomagająco również farmakologicznie. Niekiedy zdarzają się nawroty, ale nie powinny być tak silne jak przed psychoterapią. Dzięki psychoterapii przepracowane zostaje źródło lęku, a sam pacjent jest w stanie skutecznie przeciwdziałać napadowi paniki, gdyby taki stan się zaczął pojawiać.

Wybór sposobu leczenia tak naprawdę zależy od tego, jak się Pan czuje i na ile da Pan sobie radę sam - tzn. lecząc się poza szpitalem. Jeśli Pana stan jest poważny, walczy Pan z myślami samobójczymi, każdego dnia walczy Pan z lękiem przed wyjściem z domu, to pobyt w szpitalu może być lepszym rozwiązaniem. Najważniejsze, aby jak najszybciej rozpocząć psychoterapię i mieć stały kontakt z psychiatrą.

Pozdrawiam serdecznie!