Czy można całkowicie wyleczyć schizofrenię?

Witam serdecznie, chciałam się dowiedzieć czy choroba taka jak schizofrenia może być całkowicie wyleczona, tak że nie potrzeba brać leków. Kiedyś czytałam że może przejść sama bez aplikowania leków. Mam chłopaka który jest chory na tą chorobę. Dziękuję za poświęcony mi czas.

Witam Panią Serdecznie,

Wyleczenie schizofrenii jest możliwe.

Kluczowym w uleczeniu jest regularna farmakoterapia i uczestniczenie w zajęciach terapeutycznych.
Jak również wspierająca i życzliwa obecność osoby/osób bliskich.

Z przesłaniem wszystkiego najlepszego,
Irena Mielnik-Madej

Witam serdecznie,
myślę, że na Pana pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie.
Schizofrenia to chyba najbardziej "tajemnicza" choroba psychiczna. Kilka modeli dotyczącej jej genezy , kilka najważniejszych modeli leczenia. Problemy z definicją:
czy Schizofrenia to jedna choroba czy grupa oddzielnych chorób o podobnym przebiegu?
Odpowiadajęc na Pana pytanie Schozofrenia może mieć różny przebieg :
jeden epizod psychotyczny w ciągu całego życia, po którego ustąpieniu nie stwierdza się żadnych trwałych następstw w życiu chorego
jeden epizod psychotyczny w ciągu całego życia, po którego ustąpieniu stwierdza się jednak niezdefiniwane zmiany psychiki pacjenta.
jeden epizod psychotyczny w ciągu całego życia, po którego ustąpieniu stwierdza się pozostające zmiany psychiczne jak i zachowaczo - kognitywne, ograniczenie kontaktów społecznych, utrata pracy.

Nstępujące po sobie w różnych okresach epizody psychotyczne, pomiędzy którymi nie obserwuje się zmian żsychicznych i zachowawczych w stosunku do stanu "normalnpści"
chorego
następujące po sobie w różnych okresach epizody chorobowe, pomiędzy którymi obserwuje się nieprawidłowości psychiczne i zachowawcze Np. alkoholizm, złe towarzystwo przetępczość

praktycznie ciągle trwający epizod chorobowy ,brak lub słaba komunikacja z chorym, krótkie okresy częściowej poprawy.

Jak Pan widzi Schizofrenia może zniknąć i nigdy nie powrócić, ale niestety na razie trudno to przewidzieć. Myślę jednak, że lepiej leczyć( psychoterapia i farmakologia) niż nie leczyć. Pozdrawiam serdecznie