Czy można cały czas odżywiać się według metody Michela Montignaca?

Witam. Mam 52 lata, jestem kobietą, od maja br. jestem na diecie MM, przed dietą ważyłam 86 kg ,a teraz ważę 59 kg przy wzroście 159cm. Jestem już bardzo szczupła i czuję się bardzo dobrze. Czy mogę nadal stosować tę metodę bez szkody dla organizmu? Zażywam 1x1 witaminę A+E, 1x1 Magnez + Vit B, 1x2 Lewitan oraz ! 1X 1 Koenzym. Zaznaczam, że corocznie wykonuję dokładnie wszystkie badania i wyniki są w normie. Pozdrawiam serdecznie.

Witam!

Przede wszystkim gratuluję Pani sukcesu!

Dieta Montignaca jest dietą, która opiera się na założeniu indeksu glikemicznego i może mieć zastosowanie jako dieta odchudzająca, ale pod jednym warunkiem - iż stosowana będzie w sposób umożliwiający pokrycie zapotrzebowania na wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia każdego dnia powinna Pani spożyć:
• 5 porcji produktów zbożowych (pieczywo, kasze, ryż, płatki zbożowe, musli), przy czym 1 porcja to: 1 kromka chleba, 3 łyżki ryżu, kaszy, makaronu, 2 łyżki płatków;
• 4 porcje warzyw ( w tym ziemniaków) - warzywa można spożywać praktycznie bez ograniczeń, przy czym 1 porcja to 100 g;
• 1 porcję owoców (zgodnie z Piramidą Żywienia powinny to być 3 porcje, jednak przy diecie odchudzającej polecałabym ograniczenie się do 1 porcji), przy czym 1 porcja to 100 g owoców (np. 1/2 jabłka, pomarańczy, gruszki, 5 śliwek węgierek, bądź 7 truskawek);
• mleko i przetwory mleczne - 2 porcje (mleko, kefir, maślanka, jogurt, ser) - dobrze wybierać produkty odtłuszczone, w wersji "light", 1 porcja w tym wypadku oznacza: 1 szkl. mleka, kefiru, jogurtu lub 100 g sera twarogowego, lub 2 plasterki sera żółtego - należy jednak pamiętać, iż ser żółty jest bardzo kaloryczny;
• mięso, ryby lub nasiona roślin strączkowych - 1 porcja, która odpowiada: 150 g ryby lub mięsa z kurczaka/indyka bez skóry; część mięsa można zamienić na 40-50 g suchych nasion roślin strączkowych lub 2 sztuki jaj;
• tłuszcze - 3 porcje, przy czym 1 porcja to 1 łyżka oleju lub oliwy, bądź 1 łyżka miękkiej margaryny.

Jeśli dostarcza Pani organizmowi wyżej wymienione produkty i nie ma Pani problemów zdrowotnych związanych ze stosowaną dietą, myślę, że nie ma przeciwwskazań do jej stosowania.

Pozdrawiam