Czy można ćwiczyć po operacji przepukliny pachwinowej?

Witam, Mam pytanie odnośnie ćwiczeń siłowych. W tamtym roku (2017) w czerwcu miałem operację dużej przepukliny pachwinowej schodzącej do moszny. Drugą przepuklinę - pępkową operowano we wrześniu. Przez ten czas nie wykonywałem żadnych ćwiczeń na siłowni. Wcześniej dbałem o kondycję, sylwetkę ale powrót do zdrowia i lęk przed pojawieniem się nawrotów nie pozwala mi na rozpoczęcie regularnych ćwiczeń na siłowni. Moje pytanie, czy mógłbym zacząć już po takim czasie ćwiczyć normalnie? Dziękuję i pozdrawiam.

Lek. Michał Lenard

Ćwiczenia siłowe są czynnikiem ryzyka nawrotu przepukliny. Sugeruję wizytę u chirurga, który Pana zbada i oceni, czy powrót do ćwiczeń siłowych nie będzie u Pana przeciwwskazany. Pozdrawiam!