Czy można dzielić się przedmiotami higieny osobistej?

Witam, mam głupie pytanie, ale mnie meczy.. Na ogół cążki do paznokci, kosmetyki mam tylko do własnego użytku. Z innymi dzieliłam się szczotka do włosów. Przeczytałam, ze nie powinno się tego robić, gdyż jeśli doszło do skaleczenia na głowie to można się w ten sposób zarazić HIV, hcv. Mam „kolczastą” szczotkę do włosów, która można się skaleczyć, wiec wzięłam to do siebie. Wiadomo kupie sobie nowa szczotkę i nikomu jej nie będę pożyczać, ale.. jeśli używałam tamtej szczotki a na niej był jakiś materiał zakaźny, to jeśli po chwili nie umytymi rękami, zaczelam używać np cążek do wycinania skórek, pęsety, pudru czy czegokolwiek to mogłam na te rzeczy „przenieść” wirusa hiv lub Hcv? Lub jeśli tamta szczotka byla w kosmetyczce z innymi rzeczami i się z nimi stykała? Wystarczy kupić sobie nowa szczotkę czy całe moje babskie wyposażenie muszę wymienić?

Lek. Paweł Szadkowski

Podane wirusy w temperaturze pokojowej przeżywają maksymalnie kilka dni. Wystarczy swój sprzęt do paznokci umyć, może go Pani odkazić i nie ma ryzyka.