Czy można jakoś leczyć węzeł chłonny pod pachą?

Witam,

w czerwcu tego roku bardzo bolała mnie cała prawa ręka, ramię w szczególności. Trwało to miesiąc. Wcześniej nie zdarzyło mi się takie coś. Nie wiedziałam w końcu czy to boli mnie pierś czy pacha, więc poszłam na badanie USG piersi, które wykazało, że mam w dole pachowym prawym pojedynczego, niepodejrzanego węzła chłonnego dł. 13 mm. Teraz niedawno byłam u onkologa, który tylko popatrzył na kartkę, przeczytał, że to węzeł niepodejrzany i kazał mi się tylko kontrolować co 2 lata.

Nie wiem co mam o tym myśleć, ponieważ mam dopiero 22 lata, moja mama zmarła na raka płuc w wieku 47 lat, babcia też miała raka, ale w bardzo późnym wieku, taką diagnozę postawiono po jej śmierci. Czy mam się obawiać, że za 5 lat może ten węzeł przeobrazić się w raka? Czy da się go jakoś leczyć albo zrobić badania, aby się upewnić czy to może jakaś infekcja? Od momentu USG nie boli mnie już tak bardzo, czasem zdarza się tylko taki dyskomfort, że czuję lekki, ale naprawdę lekki ból pod pachą, np. gdy jest mi zimno lub gdy zawieje mnie, a niekiedy boli mnie kilka godz. Chciałabym się zapytać jeszcze o poród, ponieważ myślę o powiększeniu rodziny w niedługim czasie.

Czy mam się również obawiać, że po zajściu w ciążę węzeł ten może przeobrazić się w raka?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Węzły chłonne to element układu obronnego naszego organizmu. Czasami - szczególnie po przebytej  infekcji mogą pozostawać powiększone lub wyczuwalne. Nie stanowi to jednak patologii. Jeżeli w badaniu USG stwierdzono, że węzeł chłonny ma budowę prawidłową, nie należy się martwić. Ból pachy lub piersi często wynika z podrażnienia nerwów międzyżebrowych, przeciążenia mięśni klatki piersiowej, nie wiązałabym tego z wykrytym w badaniu USG węzłem.

Ponieważ jest to prawidłowy węzeł chłonny nie trzeba się obawiać przekształcenia go w guz złośliwy.

Myślę, że jeżeli ogólny stan Pani zdrowia jest w porządku, nie ma przeciwwskazań do zajścia w ciążę

Nie udowodniono, że rak płuc jest dziedziczny. Co innego - rak piersi, ale jeśli w pani rodzinie nie było zachorowań nie ma się pani co martwić.

Pozdrawiam serdecznie.