Czy można jednocześnie stosować cetyryzynę i betablokery?

Witam, od tygodnia biorę cetyryzynę (10 mg Z***) na odczulenie, gdyż zareagowałam na jakiś specyfik u stomatologa pokrzywką. Całe ciało miałam pokryte pokrzywką. Muszę przyznać, że lek jest bardzo skuteczny. Mam go brać jeszcze co najmniej dwa tygodnie. Jednocześnie jestem zmuszona zażywać M*** ZK. W ulotce przeczytałam, że lek ten należy zażywać ze szczególną ostrożnością, jeśli pacjent jest leczony przeciwalergicznie. Kardiolog nie pytał mnie, czy zażywam jakieś leki, a po raz pierwszy będę brać betabloker. Czy te leki można stosować równocześnie? W ulotce jest napisane również, że M*** może potęgować nadwrażliwość i zwiększać ciężkość reakcji alergicznej. Jeśli równocześnie osłabia działanie adrenaliny na serce, to co jeśli takiego leku (adrenaliny) trzeba byłoby użyć w przypadku ciężkiej reakcji alergicznej? Jestem alergikiem i mam zaburzenia rytmu serca. Zatem jestem w kropce.

Witam!

Cetyryzna działa poprzez hamowanie działania histaminy wydzielanej przez komórki tuczne (mastocyty), natomiast adrenalina działając poprzez receptory beta hamuje wydzielanie histaminy przez mastocyty. Cetyryzyna nie wpływa więc na serce, nie ma tam też komórek tucznych. Wobec tego proszę się nie martwić o nasilenie reakcji alergicznej gdyż przyjmowanie cetyryzyny powinno złagodzić i stłumić reakcję alergiczną, wpływ betablokerów będzie tu nieznaczny. Natomiast wpływ Metocardu na zaburzenia rytmu jest bardzo ważny i nie można przerywać przyjmowania leku. Podsumowując, oba leki można stosować równocześnie. Gdyby jednak wystąpiły nowe dolegliwości lub coś się działo to należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Pozdrawiam serdecznie!