Czy można jeszcze raz przeleczyć kanałowo ząb?

po przeleczeniu kanałowym / ok 1 rok temu/ / puchnie dziąsło Korzeń zęba zaczyna się redukować oraz materiał wypełnienia jednego z kanałów wchodzi w dziąsło. W prześwietleniu przeleczonego kanałowo zęba jest widoczny stan zapalny w dolnej części korzenia. Moje pytanie jest takie, czy można jeszcze raz przeleczyć kanałowo ząb, czy trzeba usunąć?

Piotr Brzezik

Witam, powtórne leczenie endodontyczne jest możliwe, ale nie zawsze. W Pana przypadku należałoby ustalić przyczynę obecnego stanu zęba. Możliwość leczenia powtórnego może ocenić lekarz na podstawie badań RTG i stanu klinicznego zęba.

Jeżeli faktycznie dochodzi do resorbcji korzenia to nie widzę takiej możliwości ,jeżeli jest to tylko stan zapalny w kości to współczesna endodoncja w dużej części przypadków sobie z tym radzi. Jednak zostawiam ocenę lekarzowi , który widzi Rtg i pacjenta , najlepiej z tym problemem zwrócić się do doświadczonego endodonty.