Czy można korzystać z sauny mając żylaki?

Chciałbym się dowiedzieć czy można korzystać z sauny gdy pojawiają się żylaki. Jestem osobą w młodym wieku i żylaki mamy w rodzinie genetycznie, a bardzo chciałbym się odprężyć.

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Niewydolnośc układu żył kończyn dolnych nie stanowi przeciwwskazania do korzystania z sauny, natomiast korzystanie z niej może nasilić objawy niewydolności układu żylnego, co będzie się objawiać przede wszystkim powstawaniem większego obrzęku w okolicy kostek. Aby móc spokojnie zaznawać odprężenia w gorącej atmosferze sauny należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej pozycji, to znaczy przyjmować takie ułożenie, aby stopy były ułożone przynajmniej na wysokości bioder - umożliwi to swobodny spływ krwi żylnej z okolic podudzia pomimo niewydolnego mechanizmu tzw: "pompy łydkowej" stanowiącego główną przyczynę przykrych dolegliwości w niewydolności żylnej
Z wyrazami szacunku
Jan Bujok
Chirurg, flebolog, proktolog
Kriocentrum, ul. Wyszyńskiego 103 05-420 Józefów
Tel: +48 22 779 28 21; +48 22 423 01 87; +48 504 171 106