Czy można leczyć zęby kanałowo w ciąży?

Witam, Jestem w polowie 3 msc ciazy, a pol roku temu zaczelam leczenie kanalowe gornej 5 niestety wypadli mi lekarstwo i zostala dziura, po miesiacu zab sie zlamal caly rowno z dziaslem. Problem w tym ze od 2 dni mam centralnie w tej dziurze kulke chyba z ropa. Co w takiej sytuacji skoro do konca 3 msc ciazy wyrywanie nie jest wskazane?

Leczenie kanałowe powinno odbyć się na jednej wizycie pod mikroskopem i w znieczuleniu miejscowym. Zatruwanie (lekarstwo) jest starym sposobem leczenia i nie powinno być już stosowane. Jeżeli ma Pani zdjęcia RTG przed leczeniem, powinna je Pani dostarczyć do lekarza który ma zająć się leczeniam. Zęba powinno się leczyć endodontycznie, nie ma przeciwskazań aby w znieczuleniu przeprowadzić takie leczenie u kobiety w ciąży. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i jest zgoda lekarza prowadzącego to można znieczulić i bezboleśnie wykonać leczenia. RTG zostanie wykonane po porodzie i wtedy też ząb będzie mógł być prawidłowo odbudowany proetycznie (nakład kompozytowy lub korona porcelanowa). Konieczna jest wizyta w gabinecie i ocena lekarza zajmującego się na codzień leczeniem endodontycznym pod mikroskopem.

Ząb usuwany jest w ostateczności, więc najpierw zalecane jest leczenie kanałowe. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do tego typu leczenia, jeśli tego wymaga sytuacja i zgodę wyrazi ginekolog prowadzący Pani ciążę. Postępowanie zależy jednak od ogólnego stanu pacjentki i przebiegu ciąży, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to przy ewentualnym leczeniu kanałowym nie ma powodów do obaw. Pacjentce w ciąży przed zabiegiem stomatologicznym podaje się specjalny rodzaj środka znieczulającego, który jest bezpieczny dla płodu, a ząb leczy się z użyciem mikroskopu. Czekanie z leczeniem do porodu nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ w zębie może rozwinąć się ostry stan zapalny i wzrasta ryzyko powikłań. Po porodzie można również ząb odbudować.

Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl, badzbystry.pl