Czy można ochronić się przed wirusem ospy?

Byłam w odwiedzinach, gdzie 4letnie dziecko zachorowało na ospę. Kontakt z nim miałam przez 4 dni przed wystąpieniem bąbli i przez nast. 4 po wystapieniu. Nie chorowałam do tej pory na ospę. Profilaktycznie łykam groprinosin 3x2tab dziennie. Moje pytanie brzmi: Po jakim czasie bede mogła byc 100 % pewna, ze wirus mnie nie zaatakował? Czy moge jeszcze w jakis sposob obronić się przed choroba?

Lek. Tomasz Budlewski

Po 2-3 dniach od kontaktu własciwie nie ma możliwości podjęcia działań, które uchroniłyby Panią przed zakażeniem, w ogóle specjalny preparat podaje się po kontakcie ale tylko w szczególnych przypadkach gdy są odpowiednie wskazania, tj. kobiety w ciąży, osoby z osłabioną odpornością. Okres wylęgania ospy wietrznej wynosi średnio 14-16 dni. Choroba może rozwinąć się już po 10 dniach, a maksymalnie do 21 dni po kontakcie z zakaźnie chorym. Okres zakaźności trwa 1-2 dni przed i do 6 dni po pojawieniu się wysypki, praktycznie do przyschnięcia wszystkich pęcherzyków.