Czy można odmówić kontaktu z bliskim chorym psychicznie?

Dzień dobry. Czy mój 79 - letni dziadek ma prawo zmuszać mnie, dorosłą osobę do kontaktów z nim mimo faktu, iż leczy się psychiatrycznie, jest tyranem, przezywa mnie i mówi jak mam żyć i co robię źle, obgaduje mnie do sąsiadów i wujków, kłamie na mój temat? Czy mam prawo odmówić ze względu na swój stan psychiczny (nerwica lękowa) kontaktów z taką osobą?

Witam! Żyjemy w wolnym kraju i praktycznie nikt nie może nam narzucać swojej woli. Jeżeli nie odpowiada nam towarzystwo innych, to mamy opcję zmiany. U starszych osób nie tak rzadko pojawia się przekonanie, że wszystko najlepiej wiedzą i wprowadzają to w życie, nie licząc się ze zdaniem innych. Często dla otoczenia tworzą różne historyjki, które mają potwierdzać ich dobre intencje i niewdzięczność osób, którym pomagają. Bywa, że jesteśmy od nich uzależnieni: mieszkaniowo, materialnie lub moralnie i bardzo często w formie szantażu to wykorzystują. Sytuacja staje się bardzo trudna, gdyż dla otoczenia ich opowieści są prawdziwe i nikt nie podejrzewa ich o złą wolę. Na domiar złego takie zachowanie z wiekiem zazwyczaj się nasila. Jeżeli jest taka możliwość, to należy rozluźnić łączące więzi i trzymać się na bezpieczną odległość, bo to skończyć się może czymś więcej niż nerwica. Nota bene leczenie nerwicy w takich warunkach nie wygląda zbyt optymistycznie. U osób tego pokroju wcale nie musi to być choroba psychiczna, najczęściej zaburzenia osobowości spotęgowane wiekiem. Sytuacja jest ciężka, a wybór postępowania trudny. Rozmowy bezpośrednie zazwyczaj nic nie dają, albo poprawa jest zwiewna. Wskazane wsparcie psychologiczne. Powodzenia W. Łuczkowski.