Czy można odziedziczyć chorobę Oslera?

Czy mogę po mojej babci odziedziczyć chorobę oslera? Jej syn a mój wujek to odziedziczył a moja mama ma cerę naczynkową. Naczynka jej wychodzą na upały i mróz nie wiem czy to osler. Babcia i wujek mieli krwotoki z nosa i popękane naczynia. Mi niedawno wyszło naczynko na szyi i na nodze. Krwawienia z nosa miałam niewielkie tylko przy grypie. Mogłam to odziedziczyć? Jakie badania zrobić? Jak to leczyć w razie wykrycia choroby?

Dziedziczy się w sposób autosomalny dominujący. W praktyce to znaczy, że jeśli Pani mama nie choruje, to Pani również nie zachoruje.

Kryteria rozpoznania ch. Oslera to:
- krwawienia z nosa,
- teleangiektazje (pajączkowato rozszerzone naczynia),
- zajęcie trzewi,
- występowanie choroby u krewnych 1-ego stopnia (rodzice, dzieci, rodzeństwo);

W razie wątpliwości proszę udać się na konsultację do Poradni Genetycznej.