Czy można otrzymać refundację z NFZ na soczewki kontaktowe przy niedowidzeniu?

Czy można otrzymać refundację z NFZ na soczewki kontaktowe przy niedowidzeniu? Obecnie noszę okulary, gdzie oba szkła to cylindry. Z tego co wiem soczewki dostosowane do mojej wady są droższe od normalnych, dlatego jestem ciekawa czy można uzyskać taką zniżkę jaka np. obejmuje soczewki okularowe (szkła korekcyjne).

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Refundację na soczewki kontaktowe można uzyskać raz do roku. W przypadku soczewek miękkich jest to kwota 300 zł (150zł + 150 zł) natomiast w przypadku soczewek sztywnych 1000 zł (500zł + 500 zł). Na refundację mogą liczyć osoby: z dużą różnicą korekcji między jednym a drugim okiem (4 lub więcej dptr), z dużym astygmatyzmem oraz ze stożkiem rogówki.