Badanie krwi na czczo a picie wody

Witam. Dostałem informację, że powinienem wykonać badanie krwi na czczo. Ale chciałbym zapytać czy można pić wodę przed pobraniem krwi na badania morfologia itp ?. Zawsze jak dojeżdżam na badania strasznie mi się chce pić. Poza tym zawsze miałam przeświadczenie, ze koniecznie trzeba wykonać badanie krwi na czczo - ani się wcześniej nie pije, ani się nie je. Jednak kiedy mam oddać krew źle się czuję. Jest mi słabo, czuję suchość w gardle i ogólnie mam dyskomfort psychiczny. Nie wiem, ale czy jak wypiję wodę to zaburzy to badanie krwi? Czy może przez to być zupełnie inny - niewiarygodny wynik? Trochę się martwię, że wyniki właśnie źle wyjdą i zawsze zachowuję zasadę, że nic nie jem i nie piję przed oddaniem krwi. Jednak czy to tak rzeczywiście ma być? Czy koniecznie trzeba wykonywać badania krwi na czczo czy jednak niewielka ilość wody nie zaszkodzi? Proszę o pomoc.

Lek. Bartosz Małek

Szanowny Panie,
Jak najbardziej można pić wodę niegazowaną - jest to zalecane.

Przemysław Zarzeczny

Szanowny Panie!
Przed pobraniem krwi na badanie morfologii krwi może Pan wypić niewielką ilość niesłodzonej wody mineralnej, najlepiej niegazowanej. Należy jednak pamiętać o pozostanu na czczo, a więc wstrzemięźliwości od pokarmów i napojów słodzonych, innych niż woda na 8 godzin przed badaniem.
Odczuwana przez Pana suchość w jamie ustnej przed badaniem jest wynikiem reakcji stresowej i pobudzenia współczulnego układu nerwowego. Jest to typowa reakcja przy silnych emocjach.
Morfologia krwi obwodowej jest kompleksowym badaniem mającym na celu określenie liczby poszczególnych elementów morfotycznych zawartych we krwi. W skład profilu oznaczeń 5 Diff wchodzą następujące parametry: liczba leukocytów wraz z wzorem odsetkowym i bezwzględną liczbą poszczególnych populacji leukocytów (neutrocytów, limfocytów, monocytów, eozynocy-tów i bazocytów), liczba erytrocytów, stężenie hemoglobiny, wartość hematokrytu, wskaźniki czerwonokrwinkowe (średnia objętość krwinki czerwonej, średnia masa hemoglobiny w krwin-ce czerwonej, średnie stężenie hemoglobiny w krwince czerwonej, wskaźnik anizocytozy), liczba płytek krwi, wskaźniki płytek krwi (średnia objętość krwinki płytkowej, płytkokryt, wskaźnik anizocytozy).
Wchodzące w skład profilu parametry są pomocne w diagnostyce laboratoryjnej niedokrwistości i nadkrwistości, chorób układowych i nowotworowych, zaburzeń hemostazy, infekcji, ostrych i przewlekłych stanów zapalnych, schorzeń mieloproliferacyjnych i limfoproli-feracyjnych oraz schorzeń reumatycznych.