Czy można poczekać z biopsją u osoby z PSA 5 ,9?

Dzien dobry prosze o porade urologiczna. Wiek 62 lata. PSA 5 ,9 , PSA wolny 0. 64 stosunek jednego do drugiego 10 8% Jeden lekarz zalecil od razu biopsje bez badania doodbytniczego ,drugi lekarz po badaniu per rectum stwierdzil powiekszenie gruczolu krokowego do 4 centymetrow i stan zapalny i zlecil antybiotyk przez 20 dni poprosze o 3 opinie . Czy wstrzymac sie z biopsja do zakonczenia antybiotykoterapii czy zrobic jak najszybciej

Takie PSA nie jest specjalnie wysokie i może być wynikiem stanu zapalnego prostaty. Konieczne badanie per rectum, wskazane też USG prostaty przez powłoki brzuszne, a także USG sondą doodbytniczą. Dopiero po takich badaniach, a szczególnie jeśli nie ma oznak zapalenia prostaty, a PSA wzrasta to jest to bezwzględne wskazanie do biopsji.