Czy mozna pójść do psychiatry tylko po skierowanie na psychoterapię?

Czy mozna pójść do psychiatry tylko po skierowanie na psychoterapię? Ledwo zwlekam się z łóżka, dużo śpię, bo tylko wtedy mogę uciec przed życiem, mam napady paniki i myślę o odebraniu sobie zycia. Najgorsze są chwilowe okresy poprawy, w których wydaje mi się ze mogę wszystko i ze bd dobrze a potem nadchodzi jeszcze większy dół. Zmiany nastroju często są powodowane przez błahostki. Co to może być? Nie chce truć się lekami a boję się ze psychiatra nie da mi skierowania na terapię tylko recepte

Dobry wieczór.
Aby skorzystać z psychoterapii nie potrzebuje Pani wizyty u psychiatry. Do psychologa można zgłosić się bezpośrednio. Może Pani poszukać w swojej okolicy psychologa i umówić się na wizytę.
Na podstawie opisu Pani samopoczucia nie jest możliwe postawienie diagnozy ale myśl o rozpoczęciu terapii jest słusznym kierunkiem.
Wielu moich pacjentów komunikuje swoje obawy przed farmakoterapią ale czasem jest to naprawdę potrzebne. Czasem stan psychiczny pacjenta jest dla niego tak uciążliwy, że ciężko skupić mu się na pracy terapeutycznej. Leki pozwalają wówczas wyciszyć się i umożliwiają pracę terapeutyczną. Proszę nie nastawiać się na branie lub definitywne odrzucenie farmakoterapii. Psycholog, z pewnością zasugeruje Pani farmakoterapię, jeśli uzna iż będzie to Pani pomocne.

Witam, aby skorzystać z pomocy psychologa z funduszu NFZ potrzebne jest skierowanie. Może je Pani uzyskać u lekarza psychiatry lub lekarza pierwszego kontaktu (również przyjmujących przez NFZ). Aby uzyskać wsparcie psychologiczne prywatnie nie jest potrzebne skierowanie. Przesyłam link do strony: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl