Czy można pokonać depresję bez porady specjalisty?

Witam, nie wiem od czego zacząć... Czuję się taka beznadziejna, zmarnowana, stracona, szkoda, że żyję - nie wiem po co właściwie. Moje problemy zaczęły się od kilku tygodni. Kompleksy, niska samoocena, zaczęłam udawać kogoś, kim nie jestem, aż w końcu poczułam się nikim. I poznałam ją, moją przyjaciółkę - fobię społeczną. Miewam myśli samobójcze, nie wiem jak sobie radzić z depresją, chodzę non stop przybita. Najbardziej mnie dobija szkoła i to, że mam 19 lat i mi nic nie wychodzi - nie mam wzrostu, urody, rozumu, głosu, mam wadę wzroku, czuję się źle z tym. Nie wiem co robić, nie chcę iść do specjalisty. Jak mogę sobie z tym sama poradzić? Czy są na to jakieś leki?

Witam,
Jeżeli nie chcesz iść do specjalisty, to pytanie o leki chyba nie ma znaczenia. Leki przeciwdepresyjne są wydawane wyłącznie na receptę.
Ponieważ nie korzystałaś z pomocy żadnego specjalisty, na początek proponowałabym Ci spróbować psychoterapii i nie martwić się o farmakoterapię. Zwłaszcza, że problemy u Ciebie pojawiły się dopiero kilka tygodni temu. Korzystanie z pomocy specjalisty, obojętnie czy psychologa, czy psychiatry nie powinno być traktowane jako ostateczność. To jest po prostu pomoc w poradzeniu sobie z problemem. To, że ludzie zgłaszają się na psychoterapię nie świadczy o ich słabości, tylko o ich samoświadomości i chęci walki z problemem. Specjalista jest wyłącznie od tego, aby pomóc. Nie od tego, aby oceniać i osądzać.
Jeżeli Twoje opory przed skorzystaniem z fachowej porady/terapii nie ustąpią, to możesz zawsze sięgnąć do specjalistycznej literatury.

Pozdrawiam,
Magdalena Boniuk

Szanowna Pani,

potrzebuje Pani psychoterapii. Leczenie farmakologiczne jedynie tłumi objawy jakie Pani opisuje, nie rozwiązując ich. Zachęcam Panią do podjęcia współpracy z doświadczonym i życzliwym psychologiem, który sprawdzi co zostało zapisane w Pani podświadomości i co rządzi Pani myśleniem, czuciem i zachowaniem. Proszę poszukać takiego specjalisty w Pani miejscu zamieszkania, po to by wyczyścić okulary, które nosi Pani podświadomość.

Pracuję również przez Skypie oraz udzielam konsultacji psychologicznych telefonicznie, jeśli będzie Pani na taką rozmowę gotowa.
Zapraszam!

Pozdrawiam serdecznie!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl