Czy można przedawkować witaminy?

dzień dobry, Można przeawkować witaminy? zaczełam chodzić na siłownie 4 razy w tygodniu w tych dniach spożywam suplementy z serii queen fit-olipm shake "good morning" "sweet dreams" do tego vitamin multiple oraz magnez dwa razy dziennie i glucosamine z witamina c z dzinnie. Czy nie jest tego za dużo? dzikuje za odpowiedz pozdrawiam

Oczywiście, że można przedawkować witaminy, zwłaszcza tłuszczorozpuszczalne: ADEK. Po co tyle suplementów? Rozumiem wit. D3, K2, C, ale inne składniki pokryje zbilansowana dieta bogata w warzywa, drób, ryby, owoce, nabiał, kasze, orzechy i nasiona. pozdrawiam

Kamila Ziemann Dietetyka

Witam,
oczywiście, przesadne przyjmowanie preparatów witaminowych niesie ryzyko poważnych chorób. Przedawkowanie czyli hiperwitaminoza dotyczy głównie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K). Najbezpieczniej jest zainwestować w zdrową, urozmaiconą dietę, dostarczającą wszystkich niezbędnych składników w niezbędnych ilościach. Trudno wtedy o nadmiar któregoś ze składników. Opcjonalnie można skonsultować się z lekarzem celem zdiagnozowania czy jakieś niedobory faktycznie występują.

Pozdrawiam
Kamila Ziemann
www.efektcentrum.pl

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Zbyt duża ilość przyjmowanych suplementów może prowadzić do przedawkowania witamin, a to może nieść ze sobą ryzyko wystąpienia chorób. Nadmiar witamin w organizmie może początkowo przybierać różne objawy, na przykład: ostre zatrucie, którego objawami są bóle głowy, drażliwość, ociężałość, biegunka, zaburzenia pracy nerek, reakcje skórne, wypadanie włosów czy złe samopoczucie. Przedawkowanie dotyczy przede wszystkim witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, D, E, K. Suplementacja wskazana jest w przypadku, gdy stwierdza się niedobór jakiegoś składnika w organizmie. W pierwszej kolejności powinna Pani ustalić czy w organizmie występują jakieś niedobory poprzez odpowiednie badania, a następnie opracować z lekarzem pierwszego kontaktu dawkowanie suplementów.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Suplementy w sporcie – czy naprawdę ich potrzebujesz?
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/suplementy-w-sporcie-czy-naprawde-ich-potrzebujesz.html