Czy można przedawkować witaminy lub mieć ich zbyt wysoki poziom w organizmie?

Czy jedząć codziennie owoce i warzywa (po jednej sztuce 5 rodzajów łącznie) oraz przyjmując jedną tabletkę dziennie suplementu diety multuwitamina takie jak Centrum A-Z, można przedawkować witaminy lub mieć ich zbyt wysoki poziom w organiźmie?

Witam serdecznie, najlepszym źródłem witamin i mikroelementów są naturalne produkty. Dostarczając dziennie 400g warzyw i 200g owoców, spełniamy podstawowe kryterium zdrowej diety. Jakość suplementów w obecnych czasach, to temat bardzo złożony, niestety nie jest urzędowo sprawowana kontrola nad ich produkcją i realną zawartością w tabletce. Jeśli decyduje się Pan na suplementację to proszę nie stosować jej na stałe, ale na 1-2 mce. Wchłanialność witamin z wyrobów farmaceutycznych to zaledwie 20-30%, więc lepiej się nie łudzić; nic nie zastąpi właściwego odżywiania.
Agnieszka Stachura-Kapusta