Czy można przesunąć zabieg kolposkopii?

Witam,
W dniu 21.06.2010 miałam zabieg pobierania wycinka po cytologii III i HSIL. Okazało się, że mam raka szyjki macicy. W dniu 13.08.2010 miałam drugi zabieg - konizację. Okazało się, że rak został już usunięty, pozostały jedynie komórki zmienione przez HPV 16.
Po tym zabiegu powinnam udać się na badanie kontrolne - cytologię i kolposkopię. Z ważnych przyczyn życiowych nie będę mogła tego zrobić po upływie 3 miesięcy, jak powiedział lekarz, ale zmuszona będę to zrobić dokładnie w 2 miesiące po operacji. Czy jest to możliwe?
Czy powinnam mieć ten zabieg przeprowadzony i czy nie spowoduje to żadnych szkód dla mojego zdrowia? Zabieg kolposkopii po poprzedniej konizacji mam zaplanowany na 14.09.2010. Bardzo proszę w związku z tym o szybką i konkretną odpowiedź, to dla mnie bardzo ważne!
Z góry dziękuję

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witaj,

najlepiej jest stosować się do zaleconych terminów wizyt, a przede wszystkim, nawet w miarę niemożliwości pojawienia się na wizycie w określonym terminie, udać się jak najszybciej w możliwie w dogodnym terminie.
Kolposkopia to nie zabieg - jest to badanie, polega na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu przy pomocy kolposkopu. Jest to mikroskop, dzięki któremu można oglądać obraz w bardzo dużym powiększeniu i w trójwymiarze.
W badaniu ocenia się strukturę przestrzenną nabłonka, jego barwę, układ i przejrzystość oraz rysunek naczyń krwionośnych. Jest to badanie bardzo bezpieczne i w Twoim przypadku niezbędne w celu kontrolowania przebiegu leczenia.
Pozdrawiam serdecznie!